Фінансова безгрaмотність

Грамотно розпоряджаючись своїми фінансами - можна не тільки істотно знизити витрати, але і значно збільшити розмір свого гаманця. Як правило, до фінансової грамотності приходять через величезну кількість помилок і спроб, поступово набираючи досвід і ігноруючи мудрі поради фінансистів.

Представляємо кілька основних моментів, на які варто звернути увагу, на шляху до фінансової грамотності.

1. «Подушка безпеки»

Переважна більшість людей вважає, що якісь накопичення абсолютно ні до чого: все одно все втратиш, так навіщо збирати, якщо можна все витратити вже зараз і купити якусь потрібну річ?

Можливо, на конкретну мить життя це рішення може здатися і вірним, але вже через деякий час вам може знадобитися деяка сума на непередбачені витрати: дрібний ремонт в офісі, підвищення цін у постачальників, і т.д.

Як оплатити ці витрати, якщо накопичень немає зовсім? Кредит можуть не видати, і на його отримання часто потрібно кілька днів і навіть тижнів, а у вас може і не бути цього часу.

Саме тому важливо пам'ятати про перше правило: потрібно завжди мати накопичення в розмірі 3-6 щомісячних витрат на непередбачений випадок.

2. Накопичення «під матрацом» замість банку

В Україні менше 50% населення користується банківськими депозитами і до 5% - є інвесторами на фондовому ринку. І все з тієї причини, що мало хто довіряє якимось фінансовим інструментам, воліючи зберігати накопичення вдома під подушкою / матрацом / в тумбочці та ін.

Насправді, подібний вид «інвестицій» дає гарантований дохід мінус 10-13% річних! Причина проста - інфляція.
Тому правило друге: не варто зберігати накопичення в тумбочці - краще їх розмістити хоча б на банківському депозиті, щоб врятувати від інфляції. Ви боїтеся банкрутства банку? Вивчайте, що при розміщенні в одному банку до 70 тис. грн. при відкликання у нього ліцензії ви гарантовано повернете свій внесок у повній цілості завдяки системі страхування вкладів.

3. Неправильні параметри кредиту

Вирішивши взяти кредит у банку, важливо пам'ятати про те, що він повинен: Бути в тій валюті, в якій ви отримуєте ваш прибуток. Найчастіше це гривня. Якщо піддатися спокусі взяти кредит у валюті за нижчою ставкою, можна потім отримати зростання ваших щомісячних платежів по кредиту на 30-50% через падіння курсу гривні. Беріть кредит не «із запасом» на всяк випадок, а саме на ту суму, яка вам потрібна. Врахуйте, що, взявши зайві 50 тис. грн. в кредит, ви повинні будете повернути банку вже 75 тис. і більше. Тому кредит краще брати в гривнях, на саму необхідну суму і на мінімальний термін, щоб платіж по кредиту становив до 20-30% вашого доходу.

4. Інвестиції без терміну

Неможливо грамотно інвестувати, якщо не знати, заради якої конкретної мети це робиться. При цьому «заробити» - не є метою. Мета повинна мати термін, вартість і пріоритет. Тільки чітко визначивши її можна грамотно підібрати відповідні саме вам інструменти для інвестицій. Так, якщо ви інвестуєте з метою накопичити на якусь важливу мету через 1-3 роки, то краще віддати перевагу банківським депозитам і високонадійним облігаціям або фондам облігацій. Якщо ж мова про мету через 3-10 років, то, крім депозитів і облігацій, ви можете додати в свій портфель до 50% акцій або фондів акцій. Ну а якщо ви інвестуєте на 10 і більше років, то можна збільшити частку акцій до 70-80%.

5. Ризикуйте з розумом

Якщо ваш колега або сусід інвестує в акції і радіє прибутковості 20% річних і більше, це не означає що і вам потрібно терміново купувати їх. Справа в тому, що у кожної людини - свій рівень схильності до ризику. І якщо ваш сусід часом готовий терпіти падіння вартості своїх акцій до 50%, то ви можете опинитися до цього не готові, продасте акції якраз в самий невідповідний момент, отримаєте збитки і будете розчаровані в інвестиціях.

Тому дуже важливо правильно визначити свою схильність до ризику: якщо ви не готові до значних падінь вартості ваших інвестицій, розміщуйте більшу частину коштів в депозити і надійні облігації. Якщо ви готові до різких коливань розміру ваших заощаджень - можна значну їх частину розмістити в акції.

6. Фінансовий план.

Якщо людина думає тільки про покупку автомобіля через рік, покупку квартири через 3 роки і оплату освіти сина через 10 років не планує, то він накопичить потрібну суму на автомобіль, але залишиться без початкового внеску. Через великі кредитні виплати він не зможе накопичити суму, необхідну на навчання сина, і той буде ходити не в найкращий ВУЗ, щоб потрапити на безкоштовне відділення. Про вихід на пенсію і говорити не доводиться. Весь цей несприятливий сценарій був реалізований тому, що людина мала перед собою одну мету, а не повноцінний фінансовий план.

7. Нехтування страхуванням.

В Україні страхування квартир, машин і тим більше життя непопулярне, тому більшість вважає, що з ними точно нічого не може відбутися. Витрати на ремонт квартири, на компенсацію затопленим сусідам знизу, на відновлення власного здоров'я в більшості випадків несподівані і вимагають істотних витрат, до яких далеко не всі готові. Тому страхування майна, відповідальності та життя є запорукою впевненості в завтрашньому дні кожної людини.

8. Початок накопичень на пенсію за пару років до виходу на неї.

Про пенсії потрібно думати як мінімум за 10 років до неї.

Повернутись назад